2 Ağustos 2018 Perşembe

Marmaris Ve Çevresi Gezi Rehberi..

Yediğini boş ver,sen ne gördün onu anlat derler ya,işte öyle yapmak istedim ben de..Daha önce KKTC ile ilgili küçük bir gezi yazısı yazmıştım şimdi de anlatabildiğim kadarıyla Ege'de muhteşem bir cennet Marmaris'den bahsetsem :) güzel olur sanki diye düşündüm..Cennetten bir köşe hakikaten..
Neresinden başlanır,nasıl anlatılır..Mutlaka görülmesi gereken yerler..Halen gitmediyseniz seneye tatil planınızı yaparken bunları göz önünde bulundurun bence..
Biz daha önceki yıllar,Kuşadası,Bodrum ve Didim'i görmüştük.Bu yıl rotamız Muğla idi..Muğlalı çok sevdiğim arkadaşlarıma selam olsun buradan..Görüşemedik ama :(
Biz yolun çocuklar için çok uzun olmaması açısından bir gün önce İzmir de kalmıştık..O bakımdan iki çocukla öyle eziyetli bir durum olmadı..Zaten bizimkiler de büyümüşler artık bu seyahatte hakikaten anladım bunu..
İzmir'den otoyola girdiğinizde o kadar rahat ki,trafik olmadan 80 küsür kilometre çok rahat bir şekilde gidiyorsunuz.Bu arada HGS ya da OGS'niz olmalı otoyol için..Aydın'dan geçerken yolda gördüğünüz köylü teyzelerden mutlaka incir almayı unutmayın :)
Muğla merkezden geçmiyorsunuz ama Muğla'yı şöyle karşıdan bir görüyorsunuz.Yeşilliğin arasında kalmış çok büyük olmayan bir şehir.Ben biraz hayal kırıklığına uğradım burayı görünce..Diğer ege şehirleri gibi hayal etmişim herhalde..Biraz dağınık bir yerleşim ve bir Bursa gibi İzmir gibi kalabalık olmayan bir şehir.Anadolu şehirleri gibi hissettim..Muğla'dan yol sizi dışarı atarken işte şimdi başlıyor ..Virajlı yollardan döne döneeeeee aşağıya inmeye başlıyorsunuz.KAÇIŞ RAMPASI diye bir bölüm vardı,oradan geçerken çocuklarla baya eğlendik..
Aşağıda AKYAKA'yı görüyorsunuz..Gökova Körfezi..Muhteşem..Rüzgar sörfü yapanların paraşütleri rengarenk görünüyor..Burada  Azmak Nehri var..Küçük teknelerle nehri geziyorsunuz.Ormanı,denizi,nehri hepsi iç içe..Bir doğa harikası..


Hikayesi şöyleymiş...
Azmak Nehri’nin asıl adı Kadın Azmağı'dır. Hikayesi, eskiden köylerde su olmadığından, köylü kadınlar bu nehirde yıkarmış çamaşırlarını.
Bu nedenle Azmak Nehri’ne Kadın Azmağı demişler. Azmak Nehir 2 km boyunca uzanıyor. Sonra oradan denize bağlanıyor.
Suyun sıcaklığı 8-12 derece. Azmak Akarsuyu'nda, suyun yüzde 60’ı bol mineralli sodalı sudur. %40’ı da kaynak suyudur.
Kadın Azmak’ın suyu birçok hastalığa da iyi geliyormuş. Azmak tekne turlarında tur esnasında 10 dakika nehirde yüzme molası veriyorlarmış.
Tabi her babayiğit yüzemiyor burada :) Tabi biz yüzdük..Eymen Ege ve Evren Erk tam anlamıyla dalarak yüzdü..Ben sadece belime kadar girdim..Onun fotosunu koymuyorum :)
Buralarda güzel balık restorantlar da var,karnınızı doyurup dönebilirsiniz..Marmaris'ten Kız Kumuna giderken bir Marmaris manzarasında da fotoğraf çektirmeyi unutmayın..
Sırada Kız Kumu var..Hikayesini hemen sizin için bir yerden alıntı yapıyorum..
Eğer rotanız Marmaris’e doğru yönelmiş ise Kızkumu görülmesi gereken yerlerin en başında yer alır. Kızkumu, Orhaniye ilçesinin 30 kilometre güneybatısında ve Turgut’tan 2.5 kilometre sonradır. Orhaniye koyu, eşsiz bir doğa oluşumu ile meşhurdur. Yeşilin her rengini görebileceğiniz gibi çam ağaçlarının o güzel kokusuyla birlikte sizi her daim sakin bir deniz beklemektedir.

 Bu güzel ilçeyi meşhur yapan doğal güzelliği ise deniz üzerinde yürüyor hissi veren 600 metre batık bir patika gibi uzanan plajdır. Hatta sizde şaşkın gözlerle etrafı süzerken dayanamayıp suya girerek, denizin ortasında yürümenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kızkumu’nun oluşumuna dair ilgi çeken bir efsane anlatılır.
Eski zamanlarda civarin kralinin kizi ile bir balikçi birbirlerine asik olmus.

Ancak, kral kizi balikçiya varamaz…
Hal böyle olunca, kiz ile delikanli gizli gizli bulusuyorlar tabii…
Kral baba bunu zaman içerisinde ögreniyor ve bir gece takip ettiriyor kizini…
Diyorlar ki; balikçi denizden geliyor, kiz kumsalda onu bekliyor,
bulundugu yeri isikla isaret ediyor delikanliya…
Ve kral kizi ile delikanli, gün agarana kadar ask oyunlari yapiyorlar birbirlerine…
Kral bir gece askerlerine kizini yakalamalarini ve kumsalda isikla balikçiya isaret göndermelerini buyuruyor.
Delikanli isigi görünce atliyor kayigina ve kürek çekiyor bir manga askerin üzerine dogru…
Kiz askerlerin elinden kurtuluyor ve kosmaya basliyor sevdigini kurtarabilmek için
Ama koyun taaa öbür ucuna yetismesi imkansiz…
Sevda bu; kural falan dinlemez, atiyor kendini sulara…
Iste o anda bir mucize gerçeklesiyor!
Kizin adim attigi her yer kumsala dönüsürken
Pesinden kosan askerler bastikça denize gömülüyor onca agirlikla…
Kiz kayiga kadar kosabiliyor…
Ancak bir okçu tam o anda delikanliyi hedefleyip saliyor okunu…
Heyhat! Kiz ile delikanli birbirlerine sarilmislardir bile ve ok gelip kizla bulusuyor…
Derler ki; o kumlar, kizin kani denize karisinca kirmiziya boyanmis…
Delikanli ise aldigi gibi gidiyor kizi, sonrasini ne gören var ne duyan!…


Çıkışta develerle foto çektirmeyi unutmayın..Oradan adresimiz Turgut Şelalesi..Buralarda safarilerle de turlar düzenliyorlar..Onlara da katılabirlirsiniz..
Turgut şelalesinin arası Kız kumu ile yaklaşık 7 km falan..Ormanlarla kaplı bir yoldan gidiyorsunuz.Turistlerin sayıca çokkkkkk olduğu bir yer..ormanın içinde buz gibi bir su.Azmak suyu kadar soğuktu neredeyse..Bizimkiler burada da suya girdi.Hatta turistler gibi tepeden atlamak istediler ama izin vermedik tabi ki..Buradan inerken közde Türk kahvesi içmeyi unutmayın..Ben burada daha çok video çekmişim bu kadarını paylaşabiliyorum..Biz yolun burasına kadar gelmişken Datça'ya da uğramaya karar verdik.O nasıl bir yoldur..Dağın en tepesine çıkıp yeniden iniyorsun.O an dağın tepesinde kalıp o manzaralara uzun uzun,hayran hayran bakıp hep burada kalsam diye iç geçiriyorsun..Burada biz denize girdik..Gahve diye bir mekan buldum..Hem beach hem restaurant..Fiyatlarda iyiydi.Deniz mi?Taşlı ama muhteşem berrakkkkk.Cam gibi..Ve soğuk :)Manzara zaten hep milyon dolarlık yatlar :)
Yeni rota mı?Cennet adası ve Nimara Mağarası...


Mağara hakkında kısa bilgi...

Nimara Mağarası, Muğla İli,Marmaris İlçesi Cennet Adası üzerindedir.
Cennet Adasının en yüksek noktasında açık denize, Marmaris Körfezine ve adanın iki tarafında yer alan boğazlara hakim bir noktada bulunan yapı kalıntıları burada stratejik öneme sahip bir yerleşim olduğunu kanıtlar.  Mağara doğal oluşumları ve ele geçirilen arkeolojik buluntuları nedeni ile 1999 yılında I.Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Gez gez bitmez Marmaris ve çevresi..Biz 7 gün kaldık..Yat turuna çocukların sıkılacağı gerekçesiyle ben katılmak istemedim.Ama sizler fırsatınız olursa mutlaka katılın..Onun yerine AQUPARK alternatifi yarattım..Marmaris'in en büyük aquaparkı..Biz memnun kaldık..Macera seviyorsanız sizler de bir günü buna ayırabilirsiniz..İçinde bin bir çeşit kaydırak ve dalga havuzu var..


İlk defa bu kadar uzun yazdım ve çok yoruldum..Sonuç olarak biz iki çocukla bu kadar gezip görebildiğimize göre siz daha güzel yerler  keşfedebilirsiniz..Mutlaka gidin görün derim..Daha tatili devam ediyor..Herkese mutlu,güzel ve sağlık dolu tatiller diliyorum...Manzara Cennet adası...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder