21 Ocak 2018 Pazar

Çocuklarla 15 gün tatil,evde ne yapılır?

(Uzun süredir yazamıyordum ama baktım sonuçlar halen sayfanın yoğun ziyaretçi aldığını gösteriyor,ben de sizi yalnız bırakmak istemedim.Bu arada istatistik vermiyorum bayadır,aklımda unutmadım :)Bir ara geçen yıla dönüp bakalım.)

Sonunda tatil geldi çattı..Valla son zamanlarında çocuklarla beraber,''Hadi artık,kapansın okul.''demeye başlamıştım.Şükür kavuşturana.Tabi sen 2 yıl ücretsiz izinde yat yat,sonra tatil diye sayıkla.İyi valla:)
Ne diyeyim çalışmak iyi hoş tabi ki ama hava daha aydınlanmadan da işe gitmek,yok arkadaşım ya kararıyorum ben.Üstüne havalar da yağmur,son zamanlarda hiç çekilmedi yani.
Tabi bizden zor durumda olanlar da vardır.Şükür ananeler,babaanneler ve yardımcılar olmasa biz çalışanlar bu yükün altından kalkamazdık.Bunun yanında aynı zamanda ben bir 1.sınıf annesiyim.O bakımdan da zordu bu dönem..Ve sağolsun öğretmenimiz tatil kitabı aldırdı,bitireceğimize halen umudum yok.Biz ev okuluna devam anlayacağınız.
Sonuç olarak nereye varacağım.Artık erken yat,erken kalk devri bitti..Biz öğretmenler 4 ay boyunca zaten çocuklarla iç içeydik.Bundan tabi ki gocunmuyorum.Ama anneler eyvah,ne yapacağız şimdi 15 gün evde telaşında :)Bana da tatil öncesi çocuklar soruyor.Öğretmenim tatilde ne yapacaksınız?Cevap :''Doyasıya uyuyacağım,tembellik yapacağım''oluyor.Ee tabi bu arada birinci kitabım bitti(Kanadı Kırık Kuşlar,İkinciye geçtim Canan Tan,Söylenmemiş Şarkılar)
Ben çocuklara ödev vermekten yana değilim.Sadece kitap okumalarını tavsiye ettim o kadar.Havalara uçtular:)Başka neler yapılabilir.Öncelikle kendi evimizden örneklerle devam edelim.

Biz en çok çocuklarla mutfakta vakit geçirirken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz.Özellikle ''Haydi çocuklar kek yapalım mı?'' sorusunun cevabının hiç hayır olduğunu hatırlamıyorum.Birisi yumurta kırıyor,birisi mikseri çalıştırıyor..Fırın başında gözetlemeler..Misss gibi sıcak kek kokusu..Bol bol kalori :)

Bunun dışında bu ara favorimiz jenga..Ahşap bloklardan oyunlar.Yollar,otoparklar,çok katlı şatolar,binalar..Bu ahşap bloklarla tahmin ettiğimden daha uzun süre oynayabiliyorlar.Koridordaki yolluğu kaldırıyorum,uzun arabalardan uzun uzun trafik kuyrukları oluyor..

Kitap okumak..Bazen de evdeki hikaye kitaplarını getiriyorum halının ortasına bırakıveriyorum.Hemen bizim kuşlar geliyor,bu bu bu bu...Bunu oku diye..

Geceleri de apartmanı mısır kokutmazsak olmaz.Evimizde çok güzel bir animasyon film arşivi var..2-3 gece de bir güzel film keyifleri yapabilirsiniz siz de .Babamız sağolsun. :) Geçen de kendisi star wars filmine girerken ben çocuklarla animasyon film Ferdinand'a girmekten büyük zevk aldım.Film sonrası çocuklarla film hakkında sohbet edebilmek bile keyif verici bir etkinlik olabilir.

Tatil süresince onlara evde küçük görevler verin.Masayı kurmaya yardım etme,kaşıkları dizme,ekmekleri getirme,yatağını toplama vs gibi yaşlarına uygun görevler.

Eğer çevrenizde varsa çocukları müzikallere,tiyatrolara götürün.Kaliteli vakit geçirmenin en güzel yollarından birisi aslında..

Akraba ziyaretleri yapın..Tabi anane ve babanne gibi yakınları tarafından bakılanlar tatilde nereye gitsek diye düşünebilir? :)) Biz Allah'a şükür bu sefer her iki tarafa da yakın oturduğumuzdan yeterince sık görüştük,başka seçenekler var :)

Başka seçenekler var derken,uzun süreli tatil düşünemeyenler bence şöyle 2 gece 3 gün en yakın termal otelde alabilirsiniz soluğu..Bizim vazgeçilmezimiz Asya Pamukçu Termal..Sanki insan bir iki gün dinlenince,özellikle kış ayında sıcak su olunca tüm yorgunluklarını atıyor.E tabi çocuklarınız da üşümeden havuzun keyfini çıkarıyor..Kısa tatiller hayatınıza renk katabilir.

Eğer şanslıysanız ve kar yağdıysa mutlaka bir kar topu savaşı ve kardan adam yapmayı ihmal etmeyin..

Birlikte oyun oynayın.Bence evde en güzel oyunlardan biri saklambaç.Çocuğun yaşına bağlı bir seçenek tabi :)))

Bu arada çocukların yaşına göre bu tatilde bir kinetik kum,oyun hamurları ve bolca boyama kitapları da işinize yarayacaktır..

Oyun parkları da evde artık yapacak seçenek kalmadı mı imdadımıza koşabilir :) Ama top havuzu yok :(Bizimkiler ne zaman öyle bir ortama girse hemen hasta oluyor.Tövbe ettim..

Havaları güzel buldukça kısa yürüyüşler yapın beraberce..

Bu arada komşunun çocuğuyla arada bir komşuculuk da oynayabilirsiniz.Gel-git derken vakit çabuk geçecek emin olun...

Her şeyden önemlisi biz birinci sınıf ve ana sınıfıyız.Çocukları büyük olanlar karne notları için bu tatili kendinize de çocuğunuza da zehir etmeyin.Uzuncaaaa bir dönem daha var önümüzde.Unutmayın ailesiyle birlikte verimli zaman geçiren öğrenciler daha başarılı olur.
Herkese huzurlu,mutlu ve kahkaha dolu tatiller diliyorum..
Bir arada olmak her şeyden değerli...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder