9 Mayıs 2017 Salı

Yapılacaklar Listesi..

İnsan yeni güne uyanırken hep kafasında yapılacaklar listesi ile mi uyanır?
Kahvaltı hazırlanacak
Yemek yapılacak.
Ev süpürülecek.
Düzenli blog yazılacak.
Çocuklar yemeklerini güzelce yiyecek.
Parka çıkılacak.
Varsa çamaşır ütü.
Vakit kaldıysa yürüyüş.
Arkadaşlarla kahve molası.
Çocukları yatırırken masal sırası sendeyse uydur bakalım,çalıştır kafayı :)
Evde eksik varsa markete koştur ..
Ne de uzuyor bu liste..
Bunları yapamayınca da savaş başlıyor sanki insanın bedenin de.
Yapamadıkların için de ''eğer''ler .Tam düzene oturtamadıkların için.Düzen hastası olmak mıdır nedir bu?İnsan en çok kendine yapmıyor mu?Kendi bedenine..En çok kendini hırpalıyor mu?.Başaramayınca da sitemler. Sanki ev hanımı moduna geçtiğimde daha çok hissetmeye başladım bunu.Düşünmek için çok zamanım oluyor galiba,ondandır.
Bir anlamda böyle listeleri hayatının merkezine koyan insanlar olmak güzel.Çünkü hayatının her noktasında  bir sistem sahibi olmak,iradeli olmak her dalda başarı ve huzur getiriyor insana.Ev işleri hariç :) (Şaka şaka o da var tabi..)Ve insan başarılı oldukça,huzuru yakaladıkça kendini daha da çok sevmeye başlıyor.
O gün kendine ev işlerinde bir hedef koyan ev hanımı (şimdilik bu ben) akşam olup da  mutfağın kapısını huzurla kapadığında oh be bugün de bitti diye bir iç huzur duyuyor :)
Ama tam tersi bir durum olduğunda işinizde ya da evinizde o gün işler istediğiniz gibi gitmediğinde içinizi kaplayan huzursuzluk hem sizi hem çevrenizi rahatsız ediyor.
Her türlü koşula rağmen düzeni hayatın bir  parçası haline getirmek zor iş.Bunu yapanları gönülden kutluyorum.Arada kendimi de :)
İnsanın bir yapılacaklar listesine sahip olması bile güzel şey.Bu onun bu işleri yapabilecek güçte ve sağlıkta olduğunu göstermiyor mu?Düşünebiliyor,görebiliyor,duyabiliyor,hareket edebiliyor olması demek..Bir koşuşturmaca hepimizin hayatında var evet..Kimimizi evde çok yoruyor,kimimizi işte..
Sonuçta hemen hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz.Daha az şey yapsak mutlu mu olacağız?
Zannediyorum günden güne yapılacaklar listesindeki işlerimiz azalacak.Daha çok harekete dayalı olanlar..Koşturmacalı olanlar..Daha duygusal şeyler girecek listeye..
Sabah uyanınca oğlumu arasam da gelip alışverişi yapsa..
Bir seslerini duysam,özlediler mi acaba?
Keşke gençlikte bu daireyi almasaydım,çok merdiven var,her zaman çıkamıyorum :)
Gibi maddeler eklenebilir listeye :)
Gençliğimizin kıymetini bilmek lazım bence..Doya doya yaşamak..''Keşke''lerle dolu bir listeye takılıp kalmadan..
Ev işleri de olur,gönül işleri de..
Listemiz bir kenarda dururken hayattan da kopmayalım..

Neyse benim daha yetiştirmem gereken iki adet erkek çocuk ve bir akşam yemeği var.Sağlıcakla kalın..Bu gün de yapılacaklar listesinde yoktu ama içimden geldi.
Mehtap Şekerciler


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder