24 Mayıs 2017 Çarşamba

Sessizlik...


Sessizlik..
Şuan içinde bulunduğum en keyfili durum galiba..Yazmama olanak sağlayan en faydalı anlar..Sessizliği yakaladığım anlar..
İnsan sessizliği de özler..Neden özlemesin?
Bazen günün kargaşasından,telaşından uzakta kendini dinlemek ister.
Ruhunu..Keyfini çıkarır bu anın..Bazen kalbinin sesini dinler,bazen ruhunun.Gözlerini kapatır,uzanır şöyle koltuğa..Ayaklarını da uzattın mı hafiften tamamdır işte..Sessizliğin keyfi budur..
Bu sessizliği bazen dışarıdan bir korna sesi,bazen bir iç hesaplaşması ile kalbinin atışı,bazen de içeriden gelen bir ''Anne''seslenişi bozuverir :)
Bazen sessizlikler çok uzun sürer.Sıkılırsın,kendin son verirsin bu duruma.Sen söylersin ilk cümleni.Meğer seni bekliyorlarmış.Bir sohbetin en sıcak yerinde bulursun kendini..
Bazen sessizlik olması gereken şeydir..Oranın kuralıdır.Çıt çıkarmaman gerekir.Yine de dayanamaz bir kahkaha tutturursun..Oysa ki onlar da uzun zamandır bu anı bekliyordur ..
Sessizlik bazen yıllar sürer..Hiç konuşamazsın..Sevdiklerinle arana başka boyutlar girmiştir belki de..Onları sizden daha çok seven biri ''Rabbiniz'' almıştır..Hasret kalırsın sesine,bakışına,gülüşüne..Yine de bozamazsın bu sessizliği,gücün yetmez..
Sessizliğe bazen çok ihtiyacın vardır.Bir türlü onunla baş başa kalamazsın.Asabiliğe götürür seni,ona kavuşamama ihtimali.Beynin sessizliğe ne kadar hasret kalmışsa da bedenin kopup gidemez kalabalıkların arasından.
Korkutucudur bazen..Karanlıklarla beraber gelir..Hızlı koşarsan bilirsin ki ışığı yeniden göreceksin..
Ve sessizlik bir o kadar yaratıcıdır.Dünyanın bütün seslerini duyabilirsin..Sessizlik vericidir..Gürültü gibi senden alıp gitmez bir çok şeyi.
Sessiz tüm ''anlar''çok değerlidir..En güzel şeyleri o zaman yaşarsın..En kıymetlilerini..
Bir sessizlik ardından bir alkış kopar,alkışlanırsın.Alkışlarsın..Hayatındaki en kıymetli insanların en özel anlarına tanık olursun belki.
Fırtına öncesi sessizlik vardır bir de.Sen bu anların keyfini çıkarırken fırtına yoldadır,az sonra her şeyi yerle bir edecektir..Bilemezsin.
Bazen de hiç layık olmadığın şeyleri yaşadığın için sessizsindir.Konuştuklarını senden başka anlayan olmadığı için.Çünkü içine atmak,dışarıdakileri incitiyor olmaktan daha az acı verir sana.Yorulduğun için susarsın,kendi doğrularını anlatmaya korktuğun için.Sessizlik senin bitirilmemiş cümlendir aslında.
Sessizlik düşüncelerine yelken açtığın en güzel,en sakin limandır.Huzuru burada bulursun..
Bir fincan çay ya da kahven ile de sessizliğin tadını çıkarıyor olabilirsin.Sessizliğe en iyi eşlik eden dostlardır onlar.
Sessizlik bazen de karanlık koca bir girdap gibidir.Uzun süre onunla baş başa kalırsan esiri eder seni.Kaybolup gidersin..
Sessizliğe çok değer vermeden sevmek lazım,çok bağlanmadan..Onunla yalnız kalmak için dakikalar yeterli olmalı.Yeniden kalabalıklara karışıyor olmalısın..
Kendinizi dinleyebileceğiniz huzurlu dakikalarınız varsa alın bir süre sessizliği de yanınıza keyfini çıkarın..
Ruhunuz tazelensin..Sonra açın sevdiğiniz bir şarkıyı..Bozun kendi sessizliğinizi.
Görüşmek üzere..
Mehtap Şekerciler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder