12 Nisan 2017 Çarşamba

Portakal Yüzer mi? Çocuklarla Deney Etkinlikleri

Burada portakal çoookkk.Güzelyurt'ta her yıl Portakal Festivali bile yapılıyor.Biz bu yıl göremeyeceğiz zannedersem,biletimizi çookktan aldık..Olsun Türkiye'de de ne güzellikler bizi bekliyor,görmesek de olur..
Biz de haftasonu Güzelyurt'tan topladığımız portakallarla bir deney yaptık..Malzemem mi ? İki portakal,bir leğen su canım.Bir de meraklandırdığınız bir çocuk..

Portakalın birini soydum,akşam baş ucuma koymadan önce deney yapalım dedim :) Bir soyulmuş ve bir de soyulmamış portakalı yan yana alıp,acaba bunlardan hangisi yüzme biliyordur diye Evren Erk'e sordum.O da kendince tahmin etti tabi..

Sonrasında portakalları sırası ile suya bıraktık ve gözlemlemeye başladık.Soyulmamış portakal yüzerken,soyulmuş portakalın battığını gördük.Bunun nedenleri üzerinde sohbet ettik.
Son olarak aslında portakal kabuğunun içinde hava olduğu ve bu sebeple soyulmamış portakalın yüzdüğünü söyledim.Ayrıca soyulmamış portakal,kabuğunun içindeki hava sayesinde de çürümeden duruyor çocuklar diyerek son noktayı koyduk..


Görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder