15 Aralık 2016 Perşembe

Çocuklardan Öğrenecek Çok Şeyimiz Var..


Çoğu zaman çocuklara çevremizdekilerin ''Sen sus,bakalım,çocuklar her şeyi bilmez..''Cümlesiyle karşılaşıyoruz,duyuyoruz ya da çocukken de bize defalarca söylenmiştir.Acaba gerçekten öyle midir?Yoksa biz mi gerçek terbiyeyi,gerçek yaratıcılığı,gerçek eğitimi onları izleyerek öğrenmeliyiz..Düşündüm de bazı durumlarda çocuklardan öğrenecek çok şeyimiz var..

-Bir insana derdimizi anlatmak için bazen saatlerce uğraşıyoruz.Çoğu zaman anlatamıyoruz bile.Ama çocuklar bir ağlama ile aç olduklarını,bir bakışla tuvaletlerinin geldiklerini anlatabiliyorlar.Kullandıkları birkaç ses ile dertlerini söyleyebiliyorlar.Galiba öz konuşmayı onlardan öğrenmeliyiz :)

-Biz,birisine kizinca,küsünce konuşmuyoruz,düşmanlık büyütüyoruz içimizde.Az önce ite kaka kavga eden çocuklar bir saat sonra hiçbir şey yokmuş gibi kaldıkları yerden devam ediyorlar oynamaya.Bazı şeyleri artık unutabilmeyi ,dostluğu düşmanlığı çocuklardan öğrenmeliyiz bence..

-Hayata küsüyoruz çoğu zaman,gündelik işlerden şikayetçi oluyoruz.Bakın çocuklara hep neşe içindeler,hep gözlerinin içi gülüyor,hayatı ciddiye almıyorlar.Mutlu olmayı,umursamamayi çocuklardan öğrenmeliyiz yine.

-Çoğu insan istediklerinden,elde etmeye çaliştiklarindan çabucak vazgeçiyor,savaşmıyor.Bakın çocuklara😊istedikleri olmayınca,alınmayınca nasıl diretiyorlar😆Bir adim ileri kipirdamiyorlar.Savaşçı ruhunu çocuklardan öğrenmeliyiz bence..

-Tam bir gurmeler..İstediklerini yiyorlar,istemediklerin de aç kalmayı tercih ediyorlar..Bizim gibi ne olursa yerim dertleri yok :) Damak tadını çocuklardan öğrenmeliyiz :)

-Etrafımızda ve televizyonlarda aç insanlar,yardıma muhtaç insanlar görüyoruz,izliyoruz..O haberi paylaşıp da onlara yardım etmiyoruz ki..Elimizden bu kadarı gelir deyip herkes köşesine çekiliyor..Bakın çocuklara,sokakta kedi köpek görünce hemen elindekini ona atıveriyor..Kendisi aç kalacakmış umurunda mı?Elindeki bir paket krakeri tanısın,tanımasın bütün parktaki çocuklara tutuyor..Gerçek paylaşmayı çocuklardan öğrenmeliyiz yine..

-Çoğumuzun korkuları var..Karanlık,örümcek,asansör vs..Ya çocuklar korku biliyor mu küçükken?Örümceği,kediyi,köpeği yakalamaya çalışır.Gece bile parka gideceğim diye tutturur..Korkuları zamanla biz öğretiyoruz onları..Aslında gerçek cesareti onlardan öğrenmek gerek..Korkmamayı!

-Kavga ettiklerinde kollarından tutup''Haydi bakalım,özür dile arkadaşından diyoruz.''bazen kolayca özür dileyebiliyorlar..Ya biz?Ne kadar da gururluyuz bir özür için..Alçak gönüllü olup,gönül almayı da zannedersem onlardan öğrenmeliyiz..

-O kadar yaratıcılar ki,kendilerine oyun kurup saatlerce oynayabilirler.Bizim gibi sanal alemin hastası değiller..Ama bazı anne ve babalar maalesef sırf bana dert olmasın diye onların eline zorla tablet tutturur hale geldi..Bağımsız ve yaratıcı olmayı onları izleyerek öğrenmeliyiz..

-Sabahları işe giderken çoğumuz alarmımızı bir kaç defa ertelerken,onlar ne kadar da dakik :) Her sabah erkenden saate gerek kalmadan nasıl da uyanırlar :) Güne zinde başlamayı onlardan öğrenmeliyiz..

-Kavgalarimizdan sonra boynumuza sarılıp ne kadar kolayca "Seni seviyorum,anne."diyebiliyorlar.Okuldan döndüklerinde "Seni çok özledim."
Keşke onlar kadar içten ve pazarlıksiz yaşamayı ögrense herkes..Rahatça duygularımızı ifade etmeyi çocuklardan öğrensek.

-Sabret diyoruz çoğu cümlemizde onlara..Biz ne kadar sabırlıyız??

Bu liste uzarrrrr giderrr sevgili anne ya da babalar..Aklıma geldi yazmak istedim..Yazmak iyi geliyor bana..VE çocukları gözlemlemek..Bana bir fırsat verdi Rabbim..Hiç olamayacağım kadar çocuklarla bir arada olmam için..Koskoca iki yıl..Keşke herkesin bu kadar fırsatı olsa da bazen şikayetçi olduğunuz çocuklarınızı uzun uzun inceleseniz.Aklınıza gelen,eklemek istediklerinizi yorum olarak sona ekleyebilirsiniz..

Onlar bizim minik emanetlerimiz..Vardır bir bildikleri..Arada dikkatli dinleyelim..Belki de çocuklardan öğrenecek çok şeyimiz vardır..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder