5 Mayıs 2016 Perşembe

Bebeklik Döneminde Sünnet(Bir annenin gözünden)
Çocuk sahibi olduktan sonra ben de çocuğumu, yeni doğan sünneti yaptırmayı  planladım diye bir şey olmadı.Şimdi anneler erkek çocuk sahibi olduktan ,hele de kırkları çıktıktan hemen sonra sünnet işini planlıyorlar.Bizim ilk oğlumda sünnet serüvenimiz tamamen plansız oldu.Ben zaten o zamanlar konuya tam hakim bile değildim.Hatta yaa olur mu daha küçük nasıl olacak gibi endişeler taşıyordum.Biraz araştırdıktan sonra  aslında gerçekten sağlıklı bir durum olduğu kanaatine vardım..

   İki oğlumuzda yaşadığımız sünnet serüvenimizi anlattıktan sonra derlediğim bilgileri de sizlere sunmaya çalışacağım..Bakalım biz neler yaşadık?

   Büyük oğlum(halen büyümüş değil ama) 2 yaşını 2 ay geçmişti(26 aylık).Bir sabah çişini yaparken  ağladığını ve acıdığını söyledi.Öğlen saatlerine doğru bir sıkıntının olduğunu fark ettik.Pipimizin yan tarafında  küçük bir nohut tanesi kadar şişlik vardı.O zamanlar Tekirdağ/Saray'da yaşadığımızdan o gün bulabildiğimiz bir doktora gösterdik ve tıkanıklık olduğunu,acilen sünnet olması gerektiğini söylediler.Bizim, zaten oğlumuzun o acılı halini görünce düşünme şansımız kalmadı.Özel bir hastanede çocuk cerrahı bulduk ve hemen sünneti yapıldı.Çocuk Cerrahı diyorum çünkü Ürologtansa,Çocuk Cerahlarının bu işi daha yaptığını  araştırmalarımız sonucunda edindik.Eymen Ege kendisine verilen meyve suyuna katılmış az miktarda bir ilaçla yarı baygın yarı uyanık bir şekilde sünnete gitti.Gerisine tanıklık etme fırsatımız olmadı.Çıktığında iyiyidi çok şükür.Fakat asıl sıkıntıyı daha sonra yaşadık.Neden mi?Çünkü çok hareketliydi.İki yaşında bir çocuk yerinde duramaz bilirsiniz.Doktorumuz da aksine bir yere çarpmamasını ve dikkatli davranmasını istedi.Biz söylesek de çok dinletemedik tabi ki.Bu dönemde biz tuvalet eğitimine de başlamış olduğumuzdan yaptıklarımızın çoğu boşa gitti.Çünkü pansumanla beraber bez bağlamak zorunda kaldık.Bir gerileme oldu.Yaklaşık bir hafta hep acıdığını söyledi ve çiş yaparken hep korktu.Sürekli ağladı.İlk serüvenimiz bizim için sıkıntılıydı.Aslında söylemek istediklerimi bu örneklerden çok iyi anlayacaksınız.Bence 2 yaş ve üzeri çocuğun psikolojisi açısından uygun değildi.Hem koşturup durduğu için,hem de bazı şeylerin farkında olduğu için uygun bir dönem değil.

Küçük oğlum(halen minnağım) 2.5 aylıkken sünnet oldu.Serüvenimiz nasıl mı? Artık daha bilinçliydim.Doğum yaptığım hastanede bizimle ilgilenen çocuk doktoruna ilk günlerde sordum.Yenidoğan sünneti önermediğini,ilk  günlerde bebeğin enfeksiyon kapma riskinin fazla olduğunu söyledi.Bir taraftan da emeklemeden getirirseniz iyi olur dedi.Biz de 2. ayını geçtikten sonra sünneti  yaptırmaya karar verdik.Çok da iyi etmişiz.Çocuk cerrahı tercih ettik aynı şekilde.Bu sefer eşim ve ben de yanındaydık oğlumuzun.Elini tutma fırsatımız bile vardı.Biz yanında olduğumuzdan o da kendini daha güven de hissetti tabiki.Oprerasyon   bitikten sonra bir kaç saat hastane de kaldık.Ağrı kesici fitil koydular ve başka bir şey yapmaya gerek olmadığını,her bezini açışımızda önerdiği kremi sürmemizi  söyledi.Biz ertesi gün oğlumuzun sünnetli olduğunu bile unuttuk.Kremini sürdük.3 gün sonra tamamen iyileşmiş oldu.Bu da demek oluyor ki gerçekten yenidoğan sünneti bir mucize :)Eğer oğluşunuz varsa 6 aydan önce yeni doğan sünneti yaptırabilirsiniz.2.5-3 yaştan sonra hem canının yandığını biliyor hem de  psikolojik olarak etkileniyor.Bu bir anne deneyimidir,bir öneridir..
  Merak edilenlerden

Sünnet külodu ikisinde de kullanmadık.İlk oğluma almıştık fakat çok rahatsız ediciydi,kendisi de istemedi.

Ağrı kesici kullandık.Fitil ve Şurup ilk günlerde tabiki..

İçeriğinde çinko olan kremler verdik.Bolca sürdük ve direkt bezi kapadık..

Çiş yaparken hiç sıkıntı olmadı,ağlamadı.Zannediyorum canı yanıyor olsaydı gerçekten çok bağırıp ağlardı.

 Dikiş aldırma diye bir şey olmuyor :)

İlk günler kızarıklık ve şişlik normal.

Her seferinde doktoru aramaya gerek yok,rahat olun :))

 Oldu da bitti MAŞALLAHHH...

Uzmanlar ne diyormuş bakalım..

http://www.milliyet.com.tr/yenidogan-sunnetini-7--gunden-once-yaptirmayin--pembenar-detay-bebek-1550152/

Yenidoğan sünneti nedir?

Doğum ve doğumu takip eden 28 günlük süreçte yapılan sünnete yenidoğan sünneti adı verilir. Doğumu takip eden 24. ve 48. saatlerde yapılabilir; ancak sağlıklı olanı yenidoğan bir bebeğin böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının yeterince olgunlaştığı 7 ila 10. gün arasında yapılmasıdır. Sünnet gibi zorunlu olmayan bir cerrahide ekstra bir travma oluşturmamak adına en az bir hafta beklenmesi doğru bir tercihtir. 
Nasıl yapılır?
Yenidoğan sünnetinde genel anestezi uygulanmaz. Bir krem yardımıyla lokal anestezi sağlanır. Sünnet derisi ve penise krem sürülerek yaklaşık 1 saat beklenir. Gerekli anestezi sağlandıktan sonra sünnet derisi penisin anatomisine uygun olarak cerrahi yöntemle alınır. 15-20 dakika süren operasyonda kanama kontrolü sağlandıktan sonra, yaklaşık 7 günde eriyerek kaybolan estetik bir dikişle damarlar tek tek bağlanır. Halk arasında lazer diye bilinen koter ne keserken ne de kanamaları durdururken kesinlikle kullanılmamalıdır. 
Son dönemde sünnet derisinin sıkıştırılarak açılmasıyla uygulanan dikişsiz sünnet yöntemlerinde standardizasyon sağlanamayabilir. Penis cildinin tamamen alınması gibi sorunlar çok ciddi onarımların yapılması gerekliliğine neden olabilir. Bunun için sünnetin her yaşta cerrahi ve dikişli olarak yapılması en idealidir. 
Yenidoğan sünnetinin yararları
Yenidoğan sünneti tıbbi nedenlerinden çok avantajlarından dolayı tercih edilmektedir;
En büyük avantajı anestezi şeklidir. Genel anestezi ya da enjeksiyonla yapılan anestezi uygulamalarının yerine kremle sağlanabilen lokal anestezi kullanılır. 
Yenidoğan döneminde yara iyileşmesi hızlıdır. 
Enfeksiyon riski daha düşüktür. 
Kanama riski çok daha düşüktür. 
En önemlisi erkek çocuk sünnet derisinden ne kadar çabuk kurtulursa idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski o denli azalır. 


 Linklerimiz

Bebekken sünnet daha sağlıklı

Bebek ve yenidoğan Sünneti
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder